Plánování úspěšného investování!

28.05.2022

Proč je plánování ve vztahu k investování tak důležité? Co všechno nám to přinese a jak to může pomoci ochránit naše peníze? Na to vše se podíváme v tomto článku!


Bude to znít jako klišé, ale plánování je klíčová činnost, která by měla předcházet každé aktivitě, ve které chcete být úspěšní. Pokud chcete vyladit formu do plavek, potřebujete správný tréninkový PLÁN a také jídelníček, což se opět neobejde bez PLÁNOVÁNÍ vašeho jídla. Pokud chcete vybudovat úspěšný podnik, potřebujete business PLÁN. I ve financích je klíčové PLÁNOVÁNÍ a na to se právě podíváme. 


Co je to FINANČNÍ PLÁN?

Finanční plán je vaše soukromá mapa k cíli. Zohledňuje všechny vaše cíle a zdroje, ze kterých si můžete tyto cíle splnit. Je to tedy o tom, jak co nejefektivněji využít Vaše příjmy tak, abyste si zvyšovali životní standart, budovali majetek a dostali se k finanční nezávislosti. 


Jak finanční plán sestavit?

K sestavení finančního plánu nepotřebujete finančního specialistu, zvládnete to i doma. Stačí vám tužka a papír. Začněte tím, že si nakreslíte jednoduchou tabulku: první řádek  CO, KDY a KOLIK. Do sloupce CO si vypište své cíle nebo mety, kterých chcete v životě dosáhnout. Může to být cokoliv - bydlení, dovolená, mateřská, studium dětí. Nezapomeňte také na vaši finanční nezávislost - to znamená, kdy chcete jít do důchodu a s kolika penězi to bude. 

Jakmile máte hotové cíle, přejděte na ZDROJE. Vypište si, kolik peněz již teď máte na splnění vašich cílů a kde jsou tyto peníze uloženy, například:

  • spořící účet - 100.000 ,- Kč
  • podílové fondy - 50.000,- Kč
  • penzijní spoření - transformované fondy - 120.000,- Kč

Takto pokračujte dokud nevypíšete vše. Přidejte také všechna vaše pojištění s limity, na jaké jsou uzavřena. Toto je důležité, abyste sami věděli do jaké výše je krytý váš příjem a jestli váš majetek není podpojištěný. Pojištění je totiž kapitola sama o sobě, více naleznete v článku zde. 

Dále se zaměřte na vaše cashflow - peněžní toky v domácnosti. Sepište si na papír vaše celkové příjmy, včetně těch nepravidelných (kvartální, roční prémie, příjem z podnájmu, příjem z dividend apod.). Pokud nevíte jak postupovat, můžete si stáhnout vzor cashflow tabulky zde

Dále si udělejte přehled vašich výdajů. Ideální je vycházet z výpisu z účtu alespoň za poslední 3 měsíce a položky jako je jídlo, kosmetika a jízdné zprůměrovat. Výdaje si rozdělte do 3 skupin:

  • výdaje, které musím zaplatit a nemění se
  • výdaje, které nemusím zaplatit ale chci 
  • výdaje, které nemusím zaplatit

Výdaje z první skupiny jsou pro vás klíčové a nedá se s nimi velice nic dělat, budou zde položky jako je nájem, hypotéka, jídlo, pohonné hmoty (do určité míry) a povinné poplatky.

Druhá skupina je o tom, co máte rádi. Dá se to nazvat také FOND RADOSTI. Tady si udělejte revizi toho, kolik vás tyto výdaje stojí a jestli je opravdu vynakládáte na věci, které vám dělají dlouhodobě radost. Budou zde položky jako sport, vaše koníčky, výdaje na posezení s přáteli. 

Třetí skupina jsou věci, za které vyhazujete peníze z okna zbytečně. Tady se dá hodně uspořit a peníze využít lépe. 

Jakmile sestavíte vlastní cashflow tabulku, vyběhne vám vaše volné cashflow, tedy peníze, které vám zbývají na splnění vašich cílů. 


Co s tím?

Teď víte, co chcete, kdy to chcete, kolik na to budete potřebovat a kolik peněz si můžete dovolit dávat bokem. Jak to ale rozdělit?

KRÁTKODOBÉ CÍLE DO 1 ROKU - na tyto cíle nemá smysl vymýšlet nic světoborného. V tak krátkém časovém horizontu se nestačí projevit složený úrok. Na tyto cíle je ideální si spořit na spořícím účtu, kde je sice minimální úrok, ale máte jistotu, že hodnota vašich peněz rapidně nepoklesne. 

STŘEDNĚDOBÉ CÍLE DO 5 LET - tady hodně záleží na vašich preferencích, ale zde již můžete peníze nechat pracovat v nástrojích jako jsou termínované vklady a dluhopisové nebo smíšené fondy. S akciemi se držte spíše při zemi a nevkládejte do nich více než 20-25 % vašich zdrojů na cíle do 5 let. 

DLOUHODOBÉ CÍLE NAD 5 LET - tady už to bude větší zábava, jelikož můžete efektivně využít složený úrok. S tím, jak roste horizont vašich cílů si můžete dovolit navyšovat akciovou složku v portfoliu. Pokud spoříte na důchod, která vás čeká za 30 let, můžete vložit všechny peníze, které máte na tento cíl do akciových fondů(s tím jak roste váš horizont, klesá rizikovost akcií a roste výnos). 


PÁR RAD NA ZÁVĚR:


  • vždy pamatujte na krátkodobou rezervu, která by měla být ve výši alespoň 3-6 měsíčních výdajů,
  • zkontrolujte, zda jste správně pojištěni - pokud nemáte životní pojištění, uvažujte o jeho založení. Pokud by se vám totiž něco stalo, budete vybírat peníze z investic a tím pádem si prodloužíte nebo úplně uzavřete cestu k finanční nezávislosti,
  • na dlouhodobé cíle začněte odkládat peníze co nejdříve a využijte výhodu složeného úročení,
  • pravidelně si nechejte přepočítat hodnotu vašeho majetku (nemovitosti) a upravte podle toho limity pojištění, takto se můžete vyhnout podpojištění,
  • když si nebudete vědět rady nebo si nebudete jistí, zda jsou vaše produkty správně nastaveny, vždy můžete kontaktovat finančního specialistu, který provede audit vašeho portfolia a dá vám zpětnou vazbu,
  • pokud chcete vstoupit na akciový trh, zjistěte si informace a nedělejte ukvapené rozhodnutí na základě toho, co vám poradili kamarádi v hospodě. Hledejte informace u kompetentních lidí, kteří mají s investováním zkušenosti. Vyhnete se tak špatným investicím.