První zaplať SOBĚ

28.06.2022

Základním pravidlem osobních financí je první zaplatit sobě. Co to znamená? Mám si snad hned co mi cinkne výplata na účet koupit nové šaty?


Když se bavím s ženami na téma financí často slyším hlášky typu "tento měsíc jsem nic neušetřila" nebo "tento měsíc mi na investice nezbyly peníze" a když se jich zeptám, za co tedy utratily výplatu tak netuší. Prostě se ty peníze někam rozkutálely. Pravda je ale taková, že pokud nezměníme způsob, jakým nakládáme se svými financemi, tak se peníze budou kutálet dál a dál a nám se nepodaří žádný měsíc něco odložit nebo investovat. Jak to tedy změnit?

Jako první zaplatit sobě - tedy, hned po tom, co dorazí výplata na účet odeslat peníze na své cíle a do investic. Z toho, co zbyde můžu zaplatit zbytek výdajů a třeba si taky koupit něco pro sebe. 

Zaplatit sobě totiž neznamená peníze rozházet za blbosti, ale opravdu je poslat pracovat pro nás, například do investic na finanční nezávislost. 

Jakmile se nám podaří otočit tento systém a první zajistit prostředky na cíle, najednou zjistíme, že peníze na ostatní věci nám vyjdou v pohodě. Pokud totiž necháme spoření a investování až na to, co nám zbyde z výplaty, co nám to o nás a našich cílech říká? Říká nám to, že sami pro sebe nejsme na prvním místě, že naše budoucnost nebo naše sny jsou nedůležité a že naše priority jsou úplně jinde. A já osobně chci být svá vlastní priorita. Jak to máš ty?

Pokud je moje finanční svoboda závislá až na tom, co mi zbyde, nikdy se k ní nedopracuji.

V rámci konzultací a analýzy řešíme také téma příjmů a výdajů. Důležité je vědět, že si to můžu dovolit. Že moje příjmy jsou větší než výdaje a mám tedy dostatečné volné cashflow na to, abych si mohla vytvořit rezervu, šetřit na krátkodobé cíle a investovat na finanční nezávislost. Ve chvíli, kdy tohle vidím černé na bílém, nemusím se bát, že si to nemůžu dovolit a mám jistotu, že pokud zaplatím první sobě, nebudu mít problém zaplatit taky ostatní výdaje.

Takže moje otázka zní, jdete do toho? 🙂🌸