Jak se starat o své peníze v době krize

30.03.2022
Ze dne na den jsme se ocitli v nepříjemné situaci, v investičním světě panuje chaos, několikrát denně nás zprávy zásobují negativními informacemi z trhů, propady akcií velkých a silných firem, světové indexy padají a do se potýkáme s vysokou inflací.

Pokud máte část majetku v investičních produktech a každý den sledujete, jak jejich hodnota padá, věřím, že Vás to nezanechává klidnými a že se nedokážete ubránit černým scénářům a myšlenkám.

Chci Vás Teď všechny poprosit - nepanikařte. Na chvíli se zastavte, vypněte sociální sítě, nadechněte se a zkuste se na to podívat z jiné perspektivy.

Vraťte se na začátek a připomeňte si proč jste začali investovat. Pokud je Vaším cílem dosáhnout finanční nezávislosti, tak Váš investiční horizont je dlouhý několik let, ne li desetiletí. Co tedy skutečně znamená propad na trzích pro Vaše portfolio? Je to pro Vás opravdu špatná zpráva nebo spíše příležitost nakoupit za lepší cenu?

Níže uvádím pár informací a tipů, jak se zachovat v době nejistoty na akciových trzích: 


1.Mějte dostatečnou finanční rezervu

zpět k základům, k investování patří dostatečná rezerva, tak to prostě je a musela jsem se s tím srovnat i já a zapracovat na tvorbě rezervy ( a to jsem zapřísáhlý odpůrce hotovosti). Bez dostatečné rezervy budete mít větší tendence se obávat o své peníze na trhu a v dobách jako je takto budete chtít prodávat a peníze stahovat do "bezpečí" běžného účtu a hotovosti. Nezapomínejte ale, že máme stále problém s rostoucí inflací a pokud budete hromadit hotovost, budete ztrácet jejich hodnotu daleko rychleji. Takže hotovost ano, v podobě dostatečně rezervy, ale zbytek nechejte pro Vás pracovat.

2. Pokračujte s pravidelnými nákupy 

Pokud máte dlouhodobou strategii a jste zvyklí pravidelně posílat peníze na investiční účet, tak není důvod s tím přestat. Budete nakupovat za nižší ceny a zprůměrujete si svou nákupní cenu (metoda dollar cost-averaging - neboli průměrování nákladů na pořízení daného investičního instrumentu).


3. Jednorázové vklady a nákupy investičních produktů odložte 

respektive rozdělte na menší částky a investujte třeba klidně každý týden. Propad trhu sice znamená, že nakupujete levněji, ale také se může stát, že netrefíte tzv. dno a propad bude pokračovat dále. Proto je lepší v dobách jako jsou tyto, nakupovat častěji za menší částky a tím si průměrovat nákupní cenu (viz výše).


 4. Diverzifikace 

pokud máte správně diverzifikované portfolio, tak padající tituly Vás mohou vyvážit ty rostoucí (v době krize například rostou drahé kovy). Pokud tedy máte drahé kovy zařazeny ve svém investičním portfoliu, bude se této složce dařit a pomůže Vám to vyrovnat ztráty z akcií. Pokud ještě správně nediverzifikujete, tak teď je správná doba začít. 


5. Ověřujte si informace 


v době krizí se nejvíce daří všem hoaxům a informacím, které mají pouze šířit paniku na základě lží a překrucování pravdy. Důležité je číst zprávy na důvěryhodných webech, sledovat vývoj a situaci na trzích. V případě potřeby, kontaktujte svého investičního poradce a zeptejte se ho, co se právě děje. Celou situaci Vám vysvětlí a poradí Vám, co se dá dělat. Ano, i toto je práce správného poradce, poskytnou radu a podporu svým klientům, když je potřeba.

 


6. Nebojte se požádat o pomoc 

tento bod částečně souvisí s tím předchozím. Investiční a finanční poradci jsou lidé, kteří se pohybují ve světě financí a mají mít všeobecný přehled o aktuální situaci na trzích a o chování investičních produktů v době nejistoty. Pokud ještě nemáte finančního poradce, nebojte se na některého obrátit. Velmi rád Vám vysvětlí aktuální situace na trzích, doporučí na co si dát pozor, jak minimalizovat ztráty a na nejistotě na trhu vydělat. Správný poradce dokáže svým klientům poskytnout podporu a radu.


7. Podívejte se zpět do historie, jak se trhy chovaly v krizích a válkách 

výborný příklad je americký index S&P 500. Z historie lze vyčíst, že trh reaguje velmi citlivě na nejistotu. Velice hezky je na toto téma zpracované video od Ondřeje Koběrského, odkaz v popisu. Ve zkratce - i přes velké propady (až 25%) se dokázal trh vrátit velice rychle zpět a dokonce i něco vydělal.

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=9AizsmBmWS0 


8. Sledujte co dělají ostatní investoři 

a tady pozor prosím, sledujte jen co dělají dlouhodobý investoři a ne krátkodobí spekulanti. Pokud víte o někom, kdo má podobnou strategii jako vy, nechte se inspirovat tím, jak se chová v době krize (Warren Buffet je výborný příklad). Nenechte se ale stáhnout někým, kdo má jiný cíl a neměňte svou strategii jen protože "nějaký týpek" říkal, že je dobré shortovat (prodávat tzv. na krátko na marži) ruské akcie...V tomto případě se nejedná o investiční tip ale obyčejnou spekulaci. Místo toho si raději vsaďte sportku, tam máte aspoň nějakou šanci, že Vás Sazka vrátí aspoň hodnotu tiketu. 


9. Mluvte o tom, co Vás trápí 

a teď nemyslím jen v souvislosti s penězi a investicemi. Nebojte se vyjádřit své obavy a s někým si o tom promluvit, uleví se Vám. Tím, že nebudete obavy a strachy držet v sobě a svěříte se někomu, odpadne to nejhorší a můžete situaci začít zpracovávat.


10. A na závěr 

vydržte. Stanovili jste si svou cestu a jen vy víte, proč to děláte. Každá cesta k cíli je složitá a k investování patří bohužel i propady. Je to přirozené, trh je cyklický a jednou za pár let prostě spadne. Je to možná Váš první významnější propad na Vaší cestě k finanční svobodě ale velmi pravděpodobně není poslední. Pozitivní zpráva je, že trhy mají tendence se rychle vracet ke svým hodnotám a v dlouhodobém horizontu jsou to křivky rostoucí. Takže když vydržíte, budete za svou odvahu a trpělivost odměněni :)