INFLACE JE 9,9%? A MŮŽU JI VIDĚT?

27.01.2022

Vlastně ne, nemůžete. Inflace je tichý zabiják, který požírá naše úspory. A to tak, že snižuje jejich reálnou hodnotu. Ale co to znamená? Kdybyste se ráno probudili a měli na účtu o 10% méně než včera, to by dávalo smysl. Ale vy máte na účtu pořád stejnou částku, tak kde je problém? 

Inflace představuje nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb za určité období. Hlavní problém je v tom, že nám klesá hodnota peněz, jinými slovy dnes si za tu samou částku koupíme méně než včera. Dobře se to sleduje například na klasickém nákupu potravin dnes a 10 let zpátky, kdy jste před 10 lety pořídili za 500 Kč docela slušný nákup a sami víme, kolik toho nakoupíme za 500 Kč dnes :(

Co dokáže míra inflace 2% ročně udělat s reálnou hodnotou našich úspor ve výši 100 000 Kč za 30 let? 

Fyzicky i nominálně budeme mít na účtu nebo v hotovosti stále 100 000,-, ale hodnota této částky bude jen 55 200 Kč. To znamená, že přijdeme téměř o polovinu úspor. Jinými slovy, budeme-li mít za 30 let 100 000 Kč, koupíme si za ně to co teď za 55 200 Kč. A to už je pořádný rozdíl.

V případě, že je inflace kolem 10%, stačí nám pouze 6 let na to abychom se dostali na reálnou částku 56 000 Kč a tedy přišli téměř o polovinu hodnoty našich úspor.

Jak s inflací bojovat?

S inflací můžeme bojovat tak, že minimalizujeme naše úspory na běžném účtu na nutné minimum a zbylé volné prostředky investujeme do vhodných nástrojů, které dokáží uchovat hodnotu peněz nebo inflaci překonat (výnos je vyšší než inflace). 

Například:

  • nemovitosti

  • umění a sběratelské předměty

  • drahé kovy

  • akcie a ETF

  • protiinflační dluhopisy

  • kryptoměny

Inflace v roce 2022 v ČR může dosáhnout až 8,5 %. 

MINISTERSTVO FINANCÍ