Cena za čekání

15.03.2022

V investování, stejně jako v životě platí, ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE. Kolik nás vlastně stojí neustálé odkládání řešení naší budoucnosti? Na to se podíváme níže v článku :)

Představte si, že je Vám 20 let, jste na vysoké škole a Váš kamarád, finanční poradce Vás pozve na schůzku. Souhlasíte a přijdete. Předmětem schůzky je řešení Vašeho finančního plánu a hlavně naplánování Vaší renty, zajištění na stáří. Poradce Vám, dle Vašich cílů a požadavků doporučí nashromáždit majetek ve výši 1 milion korun ve Vašich 60 letech (v reálných hodnotách). Abyste dosáhli tohoto cíle, bude potřeba, abyste investovali měsíčně 540,- Kč s průměrnou úrokovou sazbou 6% ročně po dobu 40 let.

To se nezdá tak špatné že? Dostáváte peníze od rodičů, něco si vyděláte na brigádě. No jo, ale já jsem ještě mladá/ý a chci si užívat. Proč mám myslet na důchod? A tak se rozhodnete, že toto rozhodnutí odložíte o pár let.

Za 5 let, je Vám 25 let. Dokončujete vysokou školu, hledáte si zaměstnání. Potkáte svého kamaráda poradce znovu a souhlasíte, že si necháte přepočítat finanční plán. Stále chcete odejít do důchodu v 60 letech a mít 1 milion korun. Kamarád poradce Vás sdělí, že abyste toho dosáhli, musíte si odkládat měsíčně 752,- Kč. Tato měsíční investice, při úrokové sazbě 6% po dobu 35 let Vám vytvoří 1 milion korun. Je to sice o něco více, že před pěti lety, ale asi byste to zvládli.

Jenže, je Vám 25. Jste mladí, konečně Vám skončila vysoká škola a začnete vydělávat peníze. Chcete se osamostatnit, koupit si co chcete, cestovat, propít víkend s kamarády, teď se Vám to prostě nehodí odkládat peníze na důchod. A tak poděkujete a odmítnete.

(Kdybyste začali ve 20, už máte na svém investičním účtu necelých 40 tisíc korun).

Ve 30 letech potkáte svého kamaráda znovu. Máte dobrou práci, koupili jste byt na hypotéku a máte přítelkyni/přítele. Do roka bude svatba. Poradce Vám opět aktualizuje finanční plán, cíl se nezměnil. Tentokrát Vás to ale bude měsíčně stát 1062 Kč, abyste dosáhli požadovaného milionu v 60 letech, při stejném zhodnocení. No jo, je to tisícovka, asi by mě nezabilo, ale když my šetříme na tu svatbu. Teď se mi to prostě nehodí a odmítnete. (kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu necelých 90 000 Kč)

V 35 se potkáte znovu. Máte dítě a druhé je na cestě. Vás poradce Vám sdělí, že teď už bude nutné investovat 1533,- Kč. Ale vy čekáte další dítě, není vhodná doba, prostě teď ne. 

(Kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu něco přes 150 000 Kč).

Ve 40 letech Vám vytoužený milion v 60 letech pomůže dosáhnout investice ve výši 2289Kč měsíčně. Průměrná úroková sazba je 6%, ale Váš horizont je již pouze 20 let. (Kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu 240 000 Kč).

V 45 letech potřebujete 3620 Kč. (Kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu něco přes 360 000 Kč).

V 50 letech potřebujete 6396 Kč (Kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu necelých 515 000 Kč) a v 55 letech 14963 Kč. (Kdybyste začali ve 20 letech, máte na svém investičním účtu necelých 730 000 Kč).

Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Čím déle čekáme a odkládáme řešení své finanční situace do budoucna, tím je pro nás tato cesta dražší a komplikovanější. 

Čím dříve, tím lépe. Na druhou stranu ale nikdy není pozdě začít :)